سلفی گری - نقد وهابیت

وبلاگی تخصصی در زمینه نقد فتاوا،آرا ،عقائد ومرام وهابی ها وبعضا مسائل مربوط به اهل سنت

سلف و سلفیون

به نام خدا

با توجه به این که در وبلاگ های مختلف در مورد سلف نوشته می شود لازم دانستم مختصر توضیحی در مورد کلمات سلف وسلفیون بنویسم تا این لغت باری همه دوستان و برادران شیعه و سنی روشن بشه البته از نظرات شما هم استفاده خواهیم برد.

سلف در لغت:

کلمه سلف در لغت عرب به معنای گذشته است و این که می گویند قوم سلاف: یعنی گروهی که در گذشته می زیستند و سلف رجل :یعنی پدران شخصی که در زمان گذشته زندگی می کردند و خلاصه اسن که سلف به معنای ماضی و متقدم می باشد.

سلف در اصطلاح:

اگر به شخصی به گویند سلفی - یعنی او منسوب به سلف هست و این ها گروهی بودند در گذشته که به همین نام شناخته می شدند بعضی نظرشان بر آن است که عوان سلف فقط بر صحابه  و تابعین و تابع تابعین اطلاق دارد . گروه دیگر معتقدند سلفی گری یعنی این که شخص در فهم دین از نظر عقیده شریعت و سلوک به قدما مراجعه نماید.

نظر چهارم آن است که سلفیت بدان معناست که مسلمین در اعتقاداتشان به صحابه و تابعین  و تابع تابعین و امامان فقه مراجعه نمایند.

و اخرین معنای اصطلاحی تعریف سقاف است که :هیچ گونه فرقی بین سلفیت و وهابیت نیست چرا که این دو گروه دو روی یک سکه می باشند چرا که هدف مشترکی را دنبال می کنند و دارای اعتقادات و طرز تفکر کاملا شبیه به هم می باشند لذا در داخل جزیرة العرب این طایفه را وهابی حنبلی مسلک می نامند  وهنگامی که برای تبلیغ عقاید به خارج اعزام می گردند خود را سلفی می نامند. از کتاب السلفیة الوهابیة اثر حسن بن علی السقاف چاپ دارالامام النووی اردن - عمان.

* سلفیون معاصر که همگی از طرفداران ابن تیمیه  ومذهب پیشوایان  حنابله مجسمه هستند در خارج جزیرة العرب در کشورهای مختلف زندگی می کنند و ابن تیمیه را که از علمای حنابله می باشد به عنوان پیشوا و مرجع علمی و رئیس خود قبول دارند اما باید توجه داشت که به این افراد وهابیت گفته نمی شود به دلیل آن که این واژه امروز امری نفرت انگیز و ناخوشایند می باشد.....!!!! ولذا این ها خود را با اسم هایی چون سلف و یا سلف صالح تابع صحابه و ....

* نویسنده کتاب السلفیه الوهابیه می گوید:وهابیت یا سلفیت همان طرفداران مذهب حنبلی (یعنی حنابله ای که قائل به تجسیم خداوند  عز وجل هستند و نسبت به امامان علیهم السلام بغض می ورزند) می باشند.گرچه در بعضی از جزئیات با مذهب حنبلی تفاوت دارند لکن اصول اعتقادی حنبلی ها که تشبیه و تجسیم خداوند سبحان هست و نیز دشمنی با اهل بیت علیهم السلام را یکجا پذیرفته اند و به آن معتقد هستند.

 

********

نتیجه این که:

********

مراد از سلف کسانی هستند که بین سه قرن اول می زیستند و شخص سلفی مدعی است که از سه بعد (یعنی فهم دین و مسلک وعقاید) از انها تبعیت می نماید وامروزه سلفی ها همان وهابیون و نواصب هستند.

 

موضوع بعدی :

نظریه پرداز حرکت سلفی گری

 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 20:35  توسط حسین.....  |